DSS Pod Lipami
Mladá kancelária so sviežim koncepčným, no racionálnym prístupom k tvorbe.
tri, strnast, ctrnact, 3.14, architektura, architekt, interier, interierovy, moderny, dizajn, navrh, ildza, palencar, presov, brno
2248
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-2248,bridge-core-3.0.1,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,paspartu_on_bottom_fixed,qode_grid_1200,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-28.7,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

DSS Pod Lipami

Nová budova DSS Pod Lipami by se měla stát součástí veřejného prostoru a v maximální možné míře se zapojit do urbanistické struktury i do života sídliště. Abychom toho docílili, zvolili jsme možná na první pohled sporné řešení vyšší stavby na menší půdorysné stopě. Toto řešení však nabízí řadu výhod.

Kompaktní tvar snižuje počáteční náklady na výstavbu a dlouhodobé náklady na vytápění. Vyšší hmota lépe zapadá do okolní výškové zástavby a zároveň nabízí více místa, pro vytvoření veřejného prostoru. V přízemí vzniká živý parter, který zve obyvatele sídliště do budovy. Kavárna a společenský sál navazují na park, služby, klubovna a ordinace pak navazují skrz piazzetu na ulici Pod Lipami. V jižní části parcely vzniká oplocená soukromá zahrada, určená pro obyvatele a klienty stacionáře. Přemístěním vjezdu na parcelu je dobře využitý nezastavitelný prostor s horkovodem, zároveň je tak zlepšena prostupnost územím a návaznost na park na západě.

Díky menšímu počtu bytů na patře (sedm až osm) vzniká spíše domácí, než-li nemocniční atmosféra. Ta umožňuje kvalitnější péči a vytvoření užších sociálních vazeb. Rozmístění společných prostor knihovny, klubovny, kavárny, ergoterapie a fyzioterapie do jednotlivých pater podněcuje obyvatele k pohybu po celé budově. Kaple je symbolicky umístěna v nejvyšším podlaží, nejblíže Bohu.

Jednoduchá typologie stavby je přehledná a dobře prosvětlená. Pokoje jsou orientovány do zeleně, na nejvíce prosluněné fasády. Memorry corridor – pobytová chodba – obíhá centrální jádro a nabízí prostor pro procházky s možnostmi odpočinout si na lavičkách s různými stupni intimity. V kontaktu na ulici a na park vzniká v každém patře terasa. Terasy ve vyšších podlažích jsou větší, díky čemuž se smazává nevýhoda vzdálenějšího výstupu na exteriér. V případě zájmu zadavatele mohou být terasy zmenšeny, a na podobném objemu stavby mohou vzniknout dva jednolůžkové pokoje navíc.

SPOLUAUTOR

Adam Koten

MIESTO

Nová Paka, Česko

KLIENT

Královéhradecký kraj

DÁTUM

2021

ZASTAVANÁ PLOCHA

555 m2

ÚŽITKOVÁ PLOCHA

2497,5 m2