Komunitný bytový dom Křenovice
Mladá kancelária so sviežim koncepčným, no racionálnym prístupom k tvorbe.
tri, strnast, ctrnact, 3.14, architektura, architekt, interier, interierovy, moderny, dizajn, navrh, ildza, palencar, presov, brno
1190
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-1190,bridge-core-3.0.1,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,paspartu_on_bottom_fixed,qode_grid_1200,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-28.7,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

Komunitný bytový dom Křenovice

Nový komunitní dům pro seniory v Křenovicích bude stát vedle obecního úřadu na ulici Školní. Stavba je navržena po vzoru tradičního uzavřeného statku, který je pro Křenovice typický. Objekt je převážně přízemní, dvojpodlažní část je orientovaná směrem do ulice .
Vnitřní atrium je navrženo jako bezpečný společný prostor pro všechny obyvatele domu. Tady mohou trávit volný čas společně se svými sousedy nebo se aktivně podílet na pěstování rostlin ve společných vyvýšených záhonech.

Pro interakci obyvatel v interiéru slouží společenský sál (využívaný i jako jídelna), a prostorná, prosvětlená, pobytová chodba. Tato chodba je velmi důležitým prvkem domova pro seniory. Umožňuje nekončící procházky za každého počasí, které jsou ve vyšším věku ideální aktivitou, udržující fyzickou i mentální kondici. Chodba je orientována kolem atria, což zajišťuje vizuální kontakt a je po celém obvodu doplněna o posedové parapety, kde je možné si odpočinou.

V domě je umístěno celkově pět bytových jednotek 2+kk a dvacet jednotek 1+kk. Jednotky v prvním nadzemním podlaží jsou doplněné o vlastní malou zahrádku. Zde mohou obyvatelé poklidně relaxovat, a zároveň si udržet kontakt s okolním děním v obci. Nejenom díky prostornému výtahu je budova kompletně bezbariérová.

Již zmíněná jídelna, která může sloužit také jako společenský sál pro setkávání širší komunity, je přímo navázaná na exteriér. Může se otevírat na venkovní terasu směrem k východu, ale také do atria směrem na západ.

Při návrhu domova pro seniory byl kladen důraz na maximální propojení stavby se svým okolím, pohodlí a bezpečí obyvatel a vytváření prostor s různými stupni intimity. Každý z obyvatel si tak může najít prostor, ve kterém se cítí dobře. V atriu je uvažováno s výsadbou několika stromů, které budou v teplých dnech poskytovat stín v atriu i v chodbách samotného objektu, a vytvoří tak příjemné mikroklima.

 

TYP ZÁKAZKY
otvorená dvojkolová súťaž (delené 2.miesto)

MIESTO
Křenovice, Česko

KLIENT
Obec Křenovice

DÁTUM PROJEKTU
2018

AUTORI
Ing. arch. Ondrej Palenčar, Ing. arch. Štěpán Vašut, Ing. arch. Adam Koten (KOTA ateliér)

SPOLUPRÁCA
Ing. et Ing. arch. Tomáš Babka, Ing. arch. Lukáš Ildža, Babka & Šuchma s.r.o.