RD Šidlovec
Mladá kancelária so sviežim koncepčným, no racionálnym prístupom k tvorbe.
tri, strnast, ctrnact, 3.14, architektura, architekt, interier, interierovy, moderny, dizajn, navrh, ildza, palencar, presov, brno
1434
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-1434,bridge-core-3.0.1,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,paspartu_on_bottom_fixed,qode_grid_1200,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-28.7,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

RD Šidlovec

Dvojpodlažná stavba je situovaná v južnej, rovinatej časti parcely, prístupnej zo severu. Umiestnenie i tvar domu reaguje na okolité danosti jednak vytvorením vstupného „nádvoria“ na severe, ako aj spoločnej terasy v juhozápadnom kúte.

Odpoveďou na zadanie 2 generačného domu je vytvorenie 3 jasne artikulovaných hmôt. Hlavná z nich v 2 podlažiach napĺňa potreby 5-člennej rodiny. Menšia slúži ako nezávislý byt s vlastným vstupom pre starú mamu, pričom si zachováva bezprostrednú väzbu s hlavnou časťou domu a dovoľuje im zdieľať niektoré funkcie (ako hosťovská izba ktorá je dobre využiteľná oboma bytmi). Tretia, najmenšia hmota s plochou strechou, slúži pre doplnkové funkcie + rozširuje hlavný obytný priestor bytu.

Materiálové riešenie kombinuje odvetranú fasádu z opaľovaných dosiek na hlavnej časti so svetlosivou, hrubou omietkou na oboch menších častiach. Dôležitým doplnením sú detaily v podobe oplechovania okenných/dverných otvorov ako aj drevených šambrán. Strieborné oplechovanie je zladené s drevohliníkovými oknami. Stavba je zakrytá falcovanou plechovou krytinou v antracitovom a svetlosivom prevedení.

Konštrukčne je stavba riešená kombinovaným stenovým nosným systémom. Nosné steny budú realizované systémom strateného debnenia Velox.

 

MIESTO
Šidlovec (Prešov), Slovensko

KLIENT
súkromný investor

DÁTUM PROJEKTU
2019